W obecnych czasach z natłokiem obowiązków mierzy się większość ludzi. We wszystkim staramy się być perfekcyjni bez względu na to czy dotyczy to sfery zawodowej, czy pełnienia obowiązków domowych.

W tym wirze pracy łatwo zapomnieć o własnym zdrowiu i samopoczuciu. Organizm może zacząć wysyłać sygnały zmęczenia takie jak nerwowość, zaburzenia koncentracji, problemy ze snem. Aby temu zapobiec, warto poznać podstawy zdrowego stylu życia. Pomogą one w poprawie stanu zdrowia oraz pozytywnie wpłyną na naszą sprawność i wydolność.

O tym pamiętaj, aby żyć zdrowo

1. Racjonalne odżywanie się

Sposób, w jaki odżywiamy się, ma ogromny wpływ na zdrowie. Ważna jest zbilansowana dieta bogata we wszystkie składniki odżywcze, minerały i witaminy.

Dobrze znać swoje zapotrzebowanie energetyczne, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość kalorii. Regularne jedzenie poprawia metabolizm, a co za tym idzie wpływa na utrzymanie wagi. Nie można zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu, osoba dorosła powinna pić przynajmniej 8 szklanek wody dziennie.

2. Aktywność fizyczna

Redukcja stresu, wzmocnienie mięśni, poprawa trawienia czy zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu II to nieliczne z zalet podejmowania aktywności fizycznej. Warto znaleźć taką formę ćwiczeń, która nie będzie wykonywana z niechęcią. Osobom lubiącym towarzystwo na pewno spodobają się ćwiczenia w grupie (fitness, pilates, zumba), natomiast introwertycy mogą wybrać jogging lub jogę w domowym zaciszu.

3. Relaks

Mówiąc o podstawach zdrowego stylu życia, nie można zapomnieć o regeneracji organizmu, czyli relaksie. Warto znaleźć taką odskocznię, przy której odpoczniemy od codziennych spraw i odstresujemy się. Opcji na zrelaksowanie się jest wiele, najważniejsze, żeby wybrać taką, która sprawi nam przyjemność. Może to być dobra książka, szydełkowanie lub jakaś z dyscyplin sportowych.

4. Sen

Aby ciało mogło wypocząć, a mózg przetworzył bodźce z całego dnia, ważna jest odpowiednia ilość snu (przynajmniej 7 godzin). Jakość snu może poprawić odpowiednio przygotowane pomieszczenie – temperatura powietrza około 19 stopni Celsjusza, komfortowa pościel i materac oraz właściwe zaciemnienie.

5. Ograniczenie używek

Nie od dziś wiadomo, że spożywanie alkoholu i palenie papierosów ma negatywny wpływ na zdrowie. Aby zmniejszyć ryzyko nowotworów, najlepiej całkowicie zrezygnować z tych używek.