Trądzik pospolity to choroba skóry, która dotyka wiele osób. Wpływa ona nie tylko na samopoczucie, ale także znacznie obniża pewność siebie i zadowolenie z własnego wyglądu. Jak skutecznie leczyć trądzik?

Co to jest trądzik?

Trądzik pospolity to przewlekła dermatoza, stanowiąca jedną z najpopularniejszych chorób skóry, która dotyka sporego odsetka społeczeństwa. Wbrew powszechnej opinii, dotyczy nie tylko nastolatków, ale z jej powodu cierpią także osoby dorosłe. To schorzenie, które przynosi sporo dolegliwości bólowych, ale także znacząco wpływa na wygląd, dlatego często jego pojawienie się wiąże się z szeregiem psychologicznych konsekwencji, np. z obniżoną samooceną czy depresją.

Przyczyny powstawania trądziku

Przyczyn powstawania trądziku jest mnóstwo. Można podzielić je na te, które nie są zależne od nas oraz na te, na które pracujemy swoim zachowaniem. 

Czynniki niezależne od człowieka

Jeśli chodzi o pierwszą grupę, to wśród czynników wywołujących trądzik, znajdują się:

  • nadmierne rogowacenie naskórka w obrębie ujścia gruczołów łojowych – pojawiają się wtedy wągry i zaskórniki zamknięte;
  • przerost gruczołów łojowych i zwiększona produkcja łoju – zauważalne wypryski, szczególnie w okolicy czoła i brody, a także świecąca skóra;
  • nadmierna kolonizacja gruczołów łojowych – wszystko za sprawą bakterii Propionibacterium acnes, która wywołuje stany zapalne i ropne;
  • czynniki genetyczne; 
  • zaburzenia hormonalne – szczególnie androgeny, wpływające na zwiększenie ilości łoju. 

Przyczyny powstawania trądziku zależne od nas

Jednak tak jak wspomnieliśmy, istnieją czynniki całkowicie od nas zależne, które wpływają na powstawanie trądziku. Są to:

  • niezbilansowana dieta, opierająca się na produktach przetworzonych, o wysokim wskaźniku glikemicznym, i nabiale;
  • duża ilość stresu;
  • palenie papierosów;
  • nieodpowiednia pielęgnacja, a szczególnie brak dbałości o higienę twarzy;
  • nieodpowiednio dobrana pielęgnacja;
  • przyjmowanie leków zaostrzających trądzik.

Jak leczyć trądzik?

Leczenie trądziku warto zacząć od wyeliminowania wszystkich wymienionych wyżej czynników, na które mamy wpływ. Zacznij więc zdrowo się odżywiać, pozbądź się uzależnienia od papierosów, a także stosuj techniki relaksacyjne, aby zmniejszyć poziom kortyzolu we krwi. Niezwykle istotna jest także pielęgnacja, która ma być ukierunkowana na poprawę kondycji skóry oraz zapobieganie konsekwencjom pojawiania się zmian na cerze (głównie chodzi o blizny i przebarwienia na twarzy). Jeżeli chcesz mieć pewność, że kosmetyki, których używasz, są dobrze dopasowane do Twoich potrzeb, koniecznie udaj się do kosmetologa lub dermatologa, który pomoże Ci ułożyć pielęgnacyjną rutynę. W leczeniu trądziku przydają się retinoidy, czyli pochodne witaminy A, które hamują tworzenie zaskórników, a także niacynamid czy kwas azelainowy. Musisz przygotować się na to, że Twoja pielęgnacja będzie wieloetapowa. 

Co robić gdy pielęgnacja i zmiana nawyków nie wystarcza?

Niestety czasami sama zmiana nawyków i pielęgnacji nie wystarczy. Wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem, który dobierze odpowiednie antybiotyki, działające przeciwzapalnie. Nie oznacza to jednak, że możesz wtedy porzucić dbanie o skórę. Wręcz przeciwnie! Pamiętaj o swojej rutynie każdego dnia, aby utrzymać efekt zagwarantowany przez leki.

Walcząc z trądzikiem, miej na uwadze tych kilka kwestii, a z pewnością zauważysz znaczące różnice w wyglądzie swojej cery!