Bez względu na to, czy włosy blond to nasz naturalny czy farbowany kolor, trzeba odpowiednio dbać o nie na co dzień. Włosy blond są zazwyczaj delikatniejsze i bardziej wrażliwe na działanie takich czynników jak np. wysoka temperatura.

Jak bezpiecznie farbować włosy blond?

Do farbowania włosów blond najlepiej używać farby bez amoniaku, która jest mniej szkodliwa dla włosów. Ważny jest też oczywiście odpowiedni wybór koloru, który należy dostosować do swojego naturalnego odcienia włosów, gdyż nie na każdych włosach uda się uzyskać wymarzony efekt. Przy ciemnym, naturalnym kolorze, farbowanie np. na platynowy blond będzie wymagać więcej pracy i użycia farby o kolorze jaśniejszym niż wybrany efekt końcowy. Farbę należy trzymać tak długo jak zaleca to producent. Najlepiej jest farbować włosy lekko przetłuszczone, a farbę nakładać równomiernie, wydzielając cienkie pasma i dbając o to żeby całe włosy były równo pokryte farbą. Jeśli zamiast farby na całe włosy, kolor blond uzyskujemy przez jedynie ich rozjaśnianie to bardzo ważne jest bezpieczne rozjaśnianie włosów, aby ich nie zniszczyć. Najlepiej sprawdzą się tutaj profesjonalne rozjaśniacze z oksydantem 3-6%, które rozjaśnią pasma bez uszkodzenia ich struktury. Warto pamiętać o tym, że rozjaśniacza nie należy nakładać na zniszczone włosy. Produktu na włosach nie wolno też trzymywać dłużej, niż jest to wskazane na opakowaniu. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że każde rozjaśnianie może uszkodzić włosy. Włosów nie należy więc rozjaśniać częściej niż raz na pół roku, gdyż będą się one częściej kruszyć, łamać, będą też przesuszone i matowe. Jeśli chodzi o stylizację włosów blond, to warto je suszyć zawsze chłodniejszym powietrzem, a także unikać częstego korzystania z prostownicy czy lokówki. Należy też unikać szarpania włosów podczas ich czesania i zwracać uwagę na to, aby robić to delikatnie jednocześnie masując skórę głowy.

Jakie kosmetyki do włosów blond?

Podstawą pielęgnacji blond włosów jest ich mycie. Profesjonalny, wysokiej jakości szampon do blond włosów ochroni je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. O włosy blond należy dbać kompleksowo i oprócz szamponu warto stosować również odżywki oraz maski. Warto wybierać produkty, które mają jak najmniej sztucznych składników. Kosmetyki do włosów blond powinny być lekkie i nie zawierać silikonów. Najlepsze kosmetyki do włosów blond to takie, które mają w swoim składzie witaminy A, E, C, keratynę, ceramidy, naturalne emolienty, które pomogą zapobiec puszeniu się włosów, ich matowości czy szorstkości oraz proteiny, zwłaszcza jedwabiu i mleka, które pomogą odbudować strukturę włosów i tym samym je wzmocnią. Dla włosów blond najlepsze będą szampony z panthenolem, aloesem, miodem, olejem macadamia czy olejem arganowym. Unikać należy z kolei szamponów ziołowych oraz przeciwłupieżowych, gdyż mogą one zmienić kolor blondu i przesuszyć pasma. Włosy blond trzeba przede wszystkim nawilżać i odżywiać. Co jakiś czas warto więc stosować maski odbudowujące, a także specjalne szampony do włosów blond, które pomogą utrzymać ich kolor, zapobiegając np. bladnięciu czy żółknięciu koloru. Maski do włosów nie powinno się stosować po każdym myciu i należy nakładać ją jedynie na końcówki włosów. Maski nie należy też od razu spłukiwać, tylko zostawić ją na włosach na kilka minut, aby składniki maski miały możliwość odpowiednio wniknąć w strukturę włosa. Warto pamiętać o tym, aby kosmetyki do włosów zawsze dokładnie spłukać, aby uniknąć nadmiernego przetłuszczenia włosów czy utraty ich objętości.