E-learning jest bardzo modną formą kształcenia. Polacy sięgają po nią coraz chętniej. Taka forma nauki jest dużo tańsza od tradycyjnej formy kształcenia, ponieważ nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z dojazdem na kurs, ponadto jest bardzo wygodna. Dlaczego? Otóż zarówno płatne, jak i darmowe szkolenia przez internet możemy odbyć w dowolnym czasie i w dowolnym dla nas miejscu na przykład siedząc wygodnie przed kanapą i popijając ciepłą herbatkę. Jednak czy szkolenie przez internet przynosi jakiekolwiek korzyści, czy jest jedynie wyrzucaniem pieniędzy w przysłowiowe błoto?

Pracodawcy oczekują, że pracownik będzie miał potwierdzenie wiedzy i umiejętności

o szkoleniach pracowników

Obecne czasy, rynek pracowniczy i sami pracodawcy oczekują, że na potwierdzenie wszelkich naszych umiejętności pokażemy odpowiedni papier. Już przed tymi trudnymi czasami, które przyszły w 2020 roku, bardzo chętnie korzystaliśmy z możliwości e-learningu, którego największą zaletą jest duża oszczędność czasu. I mimo, że forma ta ma wielu zwolenników to jednak bardzo często nawet same osoby korzystające z tej formy nauki narzekają na brak osobistego kontaktu z wykładowcą czy prowadzącym. Kontakt ten dawał nam możliwość zapytania osoby prowadzącej o wszelkie szczegóły, poproszenia o wyjaśnienia pojawiających się niejasności lub zgłoszenia uwag do materiału.

Jak wyglądają szkolenia przez internet?

Szkolenia on-line są bardzo często przygotowane w formie prezentacji lub przesłane w pdf w formie „suchego” wykładu, a warunkiem zaliczenia danego szkolenia jest przesłanie odpowiedzi powiedzmy na dwa lub trzy zagadnienia, które możemy wręcz „bezczelnie” skopiować z przesłanych materiałów. Cały proces od rozpoczęcia kursu poprzez jego zaliczenie wraz z wysłaniem dyplomu pocztą tradycyjną trwa około dwóch tygodni. Przy odpowiedniej organizacji możemy oczywiście skrócić ten czas do minimum.

Oczywiście sam tryb szkoleń online zależny jest od organizatorów szkolenia, a także od branży i dziedziny, której to szkolenie przez internet dotyczy. Jak łatwo się domyśleć, internetowe szkolenie dla trenerów personalnych będzie znacząco się różnić od internetowego szkolenia dla osób, które chcą nauczyć się mówić w obcym języku – a przynajmniej powinno się różnić.

Czy w trakcie trwania szkolenia on-line jesteśmy w stanie cokolwiek się nauczyć?

Prawdą jest, że jeżeli ktoś potrzebuje pozyskać odpowiednią wiedzę na interesujące go tematy może poszukać takiej wiedzy na własną rękę w internecie, poczytać książki na dany temat lub wysłuchać nagrań z wykładów eksperckich. Wymaga to jednak od nas dużych chęci i zaangażowania. Wiele osób ze względu na brak czasu i wygodę niestety nie poszukuje wiedzy, a jedynie potrzebuje uzyskać niezbędny „papier” wymagany przez pracodawcę. Więc coraz częściej zdarza się, że cały proces szkolenia on-line polega na produkowaniu dodatkowych umiejętności, wymyślaniu coraz to nowszych szkoleń, które niekoniecznie idą w parze z kwalifikacjami pracownika.

szkolenia online

Wiele osób miało okazję korzystać z tego typu formy szkoleń i kursów i są ich absolutnymi przeciwnikami. Jeżeli już taka forma miałaby mieć miejsce, to warto by pomyśleć o formie zaliczenia wymagającej od uczestnika kursu większego zaangażowania. Wtedy takie szkolenia przez internet mają znacznie większy sens. I to niezależnie od tego, czy są to darmowe szkolenia przez internet, czy też są to szkolenia online płatne. Testy potwierdzające umiejętności mogłyby odbywać się w formie testu zamkniętego lub otwartego, ale na czas tak, aby zdający nie miał czasu szukać odpowiedzi w zasobach internetu lub poprzez videokonferencję z komisją egzaminacyjną składającą się z osób niezależnych.

Na szczęście jednak forma on-line kursów i szkoleń bardzo często nie jest akceptowana przez pracodawców, którzy bardziej od szkoleń internetowych honorują dyplomy wydane przez MEN lub uczelnie wyższe. Choć co prawda i do dyplomów wydanych przez uczelnie prywatne też możemy mieć wiele zastrzeżeń, ale to już inny i bardzo drażliwy temat.