Znajdujesz wymarzoną ofertę pracy w sieci albo potrzebujesz zmiany zatrudnienia, bo nie dogadujesz się z nowym kierownikiem. Niezależnie od motywacji, aby poszukiwanie pracodawcy było skuteczne, tworzysz CV. Jak więc zabrać się za stworzenie idealnego CV? Sprawdźmy to!

Tworzymy prawidłowe CV

To dość proste, wypisuje swoje dane, doświadczenie, umiejętności i tyle. Problem w tym, że inni też wysyłają swoje życiorysy zawodowe do tego pracodawcy. Dodatkowo rekruter przegląda je tylko przez 6 sekund. Warto zastanowić się, więc jak stworzyć CV przyciągające uwagę? Najpierw zwróć uwagę na słowa kluczowe, znajdując się w ogłoszeniu o pracę i zadbaj o to, by znalazły się one w Twoim życiorysie. Na przykład zamień „obsługę Excela” na zawarte przez rekrutera „znajomość programu Excel”. Należy też zwrócić uwagę na umieszczanie w CV tylko prawdziwych informacji. Kłamstwo może wyjść na jak w trakcie rozmowy o pracę, a rekruter straci zaufanie. Nie naciągaj też swoich umiejętności. Posprzątanie własnego biurka to nie organizacja przestrzeni całego biura.

Zadbaj o układ i estetykę

Istotne jest także przejrzysty układ CV, tak aby pracodawca bez trudu mógł dojrzeć najważniejszą informację. Ważny jest też dobór wyraźnego zdjęcia, jeżeli chcesz je umieścić w dokumencie. Powinno być ono proste i przypominać fotografię do dowodu osobistego. Korzystając z gotowego szablonu CV, warto je odrobinę modyfikować, ponieważ rekruter nie zwróci na uwagi na życiorys, przeglądający wiele identycznych popularnych szablonów. Konkretna treść, chronologiczny i czytelny układ, żywe kolory oraz estetyczne zdjęcia, są tym, co przyciąga uwagę pracodawcy. Ponadto w CV warto umieścić oprócz doświadczenia zawodowego, wykształcenia i kursów, czy umiejętności miękkie. Należą do nich zdolności negocjacyjne, łatwe nawiązywanie kontaktów, czy punktualność. Są ważne, ponieważ dostarczają rekruterowi informację o zachowaniu oraz preferencjach przyszłego pracownika. Dobrze zrobione CV zawsze ułatwia znalezienie pracy.