Jesteś cały dzień na nogach? A może długo siedzisz w pracy i masz mało ruchu? Obie te sytuacje sprzyjają, puchnięciu łydek i kostek. Ta uciążliwa dolegliwość najczęściej dokucza nam latem, kiedy panują upały. Możesz sobie pomóc, stosując kilka prostych zabiegów.

Zadbaj o krótkie, lecz częste przerwy

Kiedy Twoja praca wymaga ciągłego bycia na nogach, postaraj się w ciągu dnia robić kilka krótkich 2-3 minutowych przerw. Usiądź, zdejmij buty i unieś lekko nogi. Wspomoże to krążenie krwi i zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu się płynów. Z kolei, jeśli cały dzień spędzasz w pozycji siedzącej, staraj się unieść nogi nieco wyżej, sprawdzą się różnego rodzaju podnóżki. Raz na jakiś czas zrób sobie krótką przerwę i przejdź się po pokoju lub po korytarzu.

Odpowiednie obuwie to podstawa

Może wydawać się to błahe, jednak często jest tak, że przyczyną bardzo intensywnego zmęczenia po pracy jest nieodpowiednie obuwie. Źle dobrane buty mogą być powodem do wielu problemów z ciałem. Dlatego zadbaj o odpowiednie obuwie, aby zadbać o swój organizm i swoje ciało. Może nawet pomyśl o zamianie butów na wysokich obcasach na te nieco niższe lub chociaż noś ze sobą buty na zmianę i zdejmuj szpilki od razu po wyjściu z pracy.

Postaraj się również ograniczyć spożycie soli, ponieważ jej nadmiar w diecie sprzyja powstawaniu obrzęków. W ciągu dnia, w pracy możesz sobie pomóc, stosując kilkukrotnie chłodzące mentolowe żele do nóg. A wieczorem po powrocie do domu umyj stopy w chłodnej wodzie z dodatkiem sody, a następnie poleż przez 15-20 minut z wysoko uniesionymi nogami. Na noc stosuj żele do nóg z wyciągami z kasztanowca i arniki.