Niedokrwistość jest bardzo powszechnym schorzeniem w naszym społeczeństwie — szacuje się, że cierpi na nią 20 procent kobiet. Niedobór żelaza może objawiać się bólami głowy, uczuciem zmęczenia, drażliwością, przeziębieniem i trudnościami z koncentracją, a jeśli staje się stanem przewlekłym, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jest ona jednak bardzo łatwa do leczenia za pomocą suplementów żelaza i diety bogatej w żelazo, dlatego anemia ma zwykle charakter przejściowy i można ją bez trudu pokonać pod nadzorem lekarza.

Jeśli badania krwi wykażą niski poziom hematokrytu, może wystąpić niedokrwistość, a stopień niedokrwistości może być różny. Lekarz rozważy możliwość przepisania suplementów żelaza w zależności od postępu choroby, ale pewne jest, że zaleci zmianę diety, ponieważ to właśnie w niej organizm zaopatruje się w żelazo. Niektóre z tych porad dotyczą diety, ponieważ pokarmy bogate w żelazo są niezbędne do odżywiania w przypadku anemii.

Do produktów, które osoba z anemią powinna włączyć do swojej codziennej diety, należą: czerwone mięso (wołowina, indyk lub wieprzowina), wątroba, produkty mleczne, jaja, ryby i owoce morza. Nie powinno zabraknąć roślin strączkowych (ciecierzycy, fasoli, soczewicy, soi itp.), zielonych warzyw liściastych (szpinaku, boćwiny, brokułów, brukselki, karczochów itp.), suszonych i odwodnionych owoców (migdałów, orzechów włoskich, orzechów laskowych, śliwek, sułtanek, daktyli, moreli itp.) oraz zbóż (ryżu, pszenicy, owsa, płatków razowych itp.).

Jak tak naprawdę działa laserowe usuwanie rozstępów?

Ponieważ połączenie z witaminą C bardzo sprzyja przyswajaniu przez nasz organizm żelaza zawartego w pożywieniu, zaleca się picie soków z owoców cytrusowych, zaprawianie potraw octem i dodawanie do nich np. pomidorów. Nie należy pić herbat ziołowych bezpośrednio po jedzeniu, ponieważ garbniki zawarte w herbatach ziołowych hamują wchłanianie żelaza.