Napoje energetyczne niewątpliwie są stosowane przez bardzo dużą część społeczeństwa. I to nie tylko przez dorosłych, ale również i przez dzieci. Obecnie producenci tzw. energetyków wypuszczają na rynek zarówno napoje kaloryczne, jak i zero kalorii. Dzisiaj przybliżymy sobie nieco ich działanie i wpływ na organizm.

Historia napojów energetycznych

Po raz pierwszy energetyki w Polsce pojawiły się już w latach 90. XX wieku. Od samego początku były one hitem wśród konsumentów. Bardzo mocno upodobali sobie je osoby młode. Niektóre osoby zostały oczarowane smakiem energetyków, a inne ich działaniem na organizm. Otóż napoje energetyczne z definicji i wg badań mają pozytywnie wpływać na pamięć, wydajność, refleks i koncentrację człowieka.

Co znajduje się w składzie energetyków?

Skład napoi energetycznych jest z reguły w każdym z przypadków bardzo podobny. Można tam znaleźć wodę, cukier, regulatory kwasowości oraz substancje czynne. W zależności od procentowego rozkładu składników, napój energetyczny może „kopać”, a więc dodać energii w większym lub mniejszym stopniu.

Zalety i wady napoi energetycznych

Oczywiście napoje energetyczne mają swoje zalety, jak i wady. Do zalet na pewno należy zaliczyć szybkie pobudzenie i co za tym idzie zwiększoną energię. Jednak wadą tych produktów jest to, że po prostu są one uzależniające. Dlatego pamiętajmy, aby sięgać po energetyki jedynie w sytuacjach kryzysowych, a więc podczas długiej podróży lub w momencie, gdy jesteśmy senni, a nie możemy sobie pozwolić na sen i regenerację. Energetyki spożywane w rozsądnych ilościach nie są szkodliwe dla organizmu, jednak musimy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej dawki.